Co warto wiedzieć o drukarkach igłowych?
Zalety i zastosowanie drukarek igłowych
Podstawową zaletą drukarek igłowych są niskie koszty eksploatacyjne. To najtańszy w użytkowaniu model drukarki, dostępny na rynku. Materiały eksploatacyjne są tanie i łatwo dostępne. Niektóre z nich, jak kasety barwiące, można poddawać regeneracji, co dodatkowo pozwala ograniczyć nakłady inwestycyjne nawet o 50%. Drukarki igłowe to zatem rozwiązanie ekonomiczne. Warto również wspomnieć o niewielkich wymaganiach drukarek igłowych w stosunku do środowiska pracy i jakości papieru. Można z nich swobodnie korzystać w magazynach i halach produkcyjnych, czyli w miejscach, w których zastosowanie drukarek laserowych lub atramentowych byłoby niemożliwe. Kurz, pył czy wysoka wilgotność nie wpływają negatywnie na funkcjonowanie drukarek igłowych. Nowoczesne drukarki igłowe umożliwiają druk również w kolorze i mimo, że uważane są za urządzenia powolne – prędkość druku może dochodzić nawet do 1500 znaków na sekundę.
Drukarki igłowe pozwalają ponad to na zadrukowywanie nietypowych powierzchni, jak tektura czy papier wielowarstwowy. Niewątpliwą ich zaletą jest fakt, że tylko tego typu urządzenia potrafią drukować z wykorzystaniem papieru samokopiującego. Oznacza to, że są niezastąpione wszędzie tam, gdzie jest potrzeba wystawiania rachunków i faktur VAT. Najczęściej nośnikiem druku jest w takich przypadkach papier ciągły z obustronną perforacją lub papier kalkowany. Drukarki igłowe spotkamy zatem w sklepach czy hurtowniach.
Jak działają drukarki igłowe?
Drukarki igłowe należą do drukarek uderzeniowych. Zasada ich działania jest bardzo prosta. Obraz powstaje na powierzchni papieru poprzez element uderzający, oddziałujący z odpowiednią siłą na taśmę barwiącą. Elementem uderzającym są stalowe igły, znajdujące się w głowicy drukującej. Zazwyczaj występują w ilości od 9 do 24. Wprawiane są w ruch za pomocą mechanizmu sprężynowego. W wyniku uderzenia część barwnika z taśmy barwiącej pozostaje na papierze. Obraz tworzony jest z siatki punkcików, dlatego drukarki igłowe są jednym z rodzajów drukarek mozaikowych. Odstępy pionowe i poziomie pomiędzy punktami są regularne. Po zadrukowaniu jednej linii, arkusz papieru przesuwany jest w górę i następuje drukowanie kolejnej linii.