O czym pamiętać przy zakupie laminatora?
Laminator to urządzenie służące do laminowania powierzchni, czyli pokrywania ich żywicą syntetyczną w celu zwiększenia odporności. Laminuje się papierowe materiały drukowe, a także plastikowe karty. Dokument wkładany jest w specjalną folię, a następnie przepuszczany przez szczelinę laminatora. Folia wtapia się w dokument pod wpływem siły nacisku lub wysokiej temperatury. Zalaminowanie materiału zabezpiecza go przed zniszczeniem, wilgocią i zafałszowaniem. Sprawdźmy, jak wybrać odpowiednią laminarkę?
Przy wyborze laminarki zwróć uwagę na:
1. Rodzaj. Rodzaj laminarki podyktowany jest specyfiką jej budowy. Na rynku dostępne są laminarki stałe oraz płynne. Laminarki stałe umożliwiają laminowanie na gorąco lub na zimno. Laminarki płynne wyposażone są w specjalistyczny pistolet lub spray i umożliwiają laminowanie materiałów wielkoformatowych, jak plandeki i banery.
2. Sposób działania. Laminarki mogą działać na zimno lub na gorąco. Pierwsza metoda jest prostsza i polega na aktywowaniu warstwy kleju za pomocą siły dociskowej wałków. Z kolei urządzenia do laminowania na gorąco wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu i charakteryzują się wysoką wydajnością. Możemy wśród nich wyróżnić laminarki wielkoformatowe. Wykorzystywane są między innymi do laminowania plakatów i map.
3. Sposób obsługi. Laminarki mogą być obsługiwane ręcznie lub automatyczne. W laminatorach ręcznych dokument samodzielnie przeciąga się przez urządzenie, natomiast w automatycznych wystarczy go włożyć do napędu laminarki. Urządzenia automatyczne – np. laminarki wielkoformatowe – zwykle stosowane są w celach przemysłowych i wysokonakładowych.
4. Format. Standardowe laminarki biurowe występują w formatach a4 oraz a5. Na rynku można spotkać również rozmiar a2 oraz a7, choć zdecydowanie rzadziej. W branży poligraficznej wykorzystuje się z kolei laminarki wielkoformatowe.
5. Szybkość i wydajność. Tempo pracy przekłada się na cenę laminarki.
6. Grubość folii. Podawana jest w mikronach. Ten parametr ma bezpośrednie przełożenie na jakość laminacji, ponieważ im grubszą folię zastosujemy tym sztywniejszy dokument otrzymamy.
7. Rodzaj folii. Najczęściej spotykamy się z folią standardową, ale możemy również znaleźć folię matową, zapobiegającą odbijaniu światła, folię miękką, pozwalającą na zwinięcie w rulon, folię do fotografii oraz z perforacją do segregatora, a także folię z warstwą ochronną przeciw promieniom UV.
8. Dodatkowe funkcje. Nowoczesne laminarki mogą posiadać funkcję cofania dokumentu, a także regulator temperatury.