Jak działają drukarki laserowe?
Drukarki laserowe zyskują na popularności i są coraz chętniej wykorzystywane nie tylko w biurach i urzędach, ale również w użytku prywatnym. Są nowoczesne, wydajne i ekonomiczne. Pracują znacznie szybciej niż drukarki atramentowe, są tańsze w eksploatacji, a ich niższą rozdzielczość można zrównoważyć odpowiednim ustawieniem parametrów w sterownikach. Polecane są zwłaszcza dla osób, które potrzebują częstego drukowania znacznych nakładów. Sprawdźmy, jak działają.
Drukarki laserowe, a ładunek elektryczny
Drukarki laserowe wykorzystują światło lasera lub diod LED-owych. Interpretują docierające do nich dane za pomocą procesora obrazu rastrowego. Wiązka światła jest odpowiednio modulowana i umożliwia nanoszenie obrazu poprzez zmianę właściwości fotoelektrycznych powierzchni.
Zasada działania drukarek laserowych opiera się na pokryciu wałka materiałem światłoczułym, przez co staje się on naelektryzowany. Wałek jest następnie naświetlany i traci on w tych miejscach ładunek elektryczny. Naświetlanie określonych miejsc na wałku związane jest z przenoszeniem tonera na bęben. W zależności od typu mechanizmu naświetlającego, miejsca naświetlone mogą odpowiadać:
§ punktom, które mają zostać zadrukowane
§ punktom, które mają zostać niezadrukowane
Z magnetycznego wałka toner jest następnie przenoszony na wałek światłoczuły.
Przenoszenie i utrwalanie obrazu
W następnym etapie toner z wałka światłoczułego zostaje przeniesiony na papier. Pod podajnikiem papieru umieszczone są elektrody, wspomagające ten proces. W zależności od technologii zastosowanej w drukarce, przeniesienie obrazu może następować w czasie jednego przejścia papieru przez maszynę lub w czasie kilku przejść. Papier z naniesionym obrazem musi następnie zostać utrwalony. W tym celu przepuszczany jest przez rozgrzane wałki utrwalacza termicznego. Wysoka temperatura powoduje wtopienie tonera w papier. Dzięki zastosowaniu oleju silikonowego toner nie ma prawa przykleić się do wałków grzejnych.
Istotne są różnice w tworzeniu wydruków kolorowych. Kolorowe drukarki laserowe wyposażone są w grupę czterech tonerów, a każdy kolor drukowany jest osobno. Drukarki czteroprzebiegowe z jednym bębnem światłoczułym wymagają zatem czterokrotnego przebiegu papieru pod bębnem, aby możliwe było wydrukowanie każdej barwy. Analogicznie, drukarki z czterema bębnami wymagają tylko jednego przebiegu – są zatem znacznie szybsze i wydajniejsze.